A minap Hosszú Katinkával készített interjút olvastam, melyben az egészséges életmódról faggatták. Ő egészségesen él, és úgy gondolja, hogy a teljesítményét ez jelentősen befolyásolja. Azt is mondta, hogy szerinte ahhoz öt év tudatos táplálkozásra való odafigyelés szükséges, mire elérhetünk oda, hogy valóban egészséges életmódúnak mondhatjuk magunkat a táplálkozás szempontjából. Egyetértek vele. Nem vagyok kezdő az egészségtudatos élet felé vezető úton, de az öt évnek körülbelül a felénél tartok.Egy külföldön élő edző barátnőm hívtam fel a figyelmem az egészséges táplálkozás fontosságára, és nála láttam, hogy ez a gyakorlatban hogyan valósítható meg. Őt figyelve nagyon sok ötletet és inspirációt nyertem arra vonatkozóan, hogy hogyan lehet az egészséges változatos és nem gyötrelmes. Egyszer azt kérte, hogy egy hétig vezessek táplálkozási naplót, majd minden általam fogyasztott ételről megbeszéltük, hogy az egészséges-e vagy nem, és mivel lehetne helyettesíteni. Bevallom eleinte elképzelhetetlennek, hogy lemondjak jó pár dologról, de a kisördög mindig ott maradt bennem. Sokkal később kelt viszont életre!:-) Azóta ennyi mindent tett velem:
- Eleinte lecseréltem a fehér kenyeret teljes kiőrlésűre, majd a tésztákat durumra, aztán megróbáltam ezekből kevesebbet enni. Hamar látszott a változás, nem csak kilókon, hanem pl. a bőrömön is.
- Ezután jött a cukor kevesebb fogyasztása, a sütések során édesítőkkel pótlása. Ismét a bőrömön tapasztaltam változást. Akkoriban kezdett kijönni a narancsbőröm életemben először, de pár hét cukormentes élet után el is tűntek. Azóta nem vettem cukrot öncélú használatra.
- Egyre izgalmasabb zöldség- és gyümölcsfelhasználás. Ügyeltem arra, hogy minden nap egyek belőlük, és minél több fajtát.
- Eltűntek az életemből a dobozos gyümölcslevek, egyéb cukros üdítők. Vettem egy gyümölcscentrifugát, és magam készítettem leveket.
- Különböző lisztek kipróbálása. Ez azóta is folyamatban. Az elején borzalmas nehéz volt, sok elrontott és ehetetlen sütemény, sírós dühroham után megtaláltam a számomra legideálisabb liszteket. A zabpehelyliszt lett a kedvencem.
- Az étolaj menesztése. Helyette főként kókuszolajat használok. Egy percig sem hiányzott az étolaj. A szaga, az serpenyő felett olajszagúra büdösödés brrrr. Néha visszaesek, és vágyom egy jó kis olajban sült rántott húsra, de olyankor veszek valahol, de minél több idő telik el ez az íz nélkül, annál rosszabbnak tartom, amikor ismét találkozom vele. Az otthoni töltött káposztát (ami kolbászhússal és füstölt szalonnával turbózott) pedig régen triplán küldtem le, most alig megy le belőle, és utána minimum egy napig hasmenésem és puffadásom lesz. Szóval az a jó hír, hogy hozzá lehet szokni az egészséges ételek ízéhez is. Gyakran kérdezzük, hogy hogy lehet az, hogy ami egészségtelen, az mind finom. Szerintem ez relatív. Ahhoz vagyunk szokva, és azt érezzük finomnak.
- A hagyományos panírozás elhagyása. Zsemlemorzsából teljes kiőrlésűt veszek, vagy elhagyom és helyette zabkorpát vagy búzakorpát használok.
Jelenleg ott tartok, hogy napi ötször étkezem (ritkák már a kivételek) megtanultam a testem legtöbb jelzését megérteni, és innentől kezdve már könnyebb a dolgom azt illetően, hogy a számomra egészséges, és mi nem. Próbálok kevesebb készételt és tartósítottat fogyasztani, keresem az egészségesebb reggeli recepteket. Próbálom kitalálni, hogy a tejfogyasztás megterhelő-e számomra, ha igen, mekkora mennyiség után. Folyamatosan figyelmeztetem magam, hogy megfelelő mennyiségű folyadékot igyak. Szeretnék több halat enni, sokkal több zöldség, gyümölcs és hüvelyes felhasználási módjaiban fejlődni. Igyekszem, hogy kevesebb kihágás legyen (csokitömés, péksüti majszolás). Tudom, hogy idő kell még mindehhez. Ha valamit nagyon kívánok, mindig megveszem, nem szeretem magam sanyargatni. Szerencsére egyre ritkábban vágyom nutellás rántott húsra:-) , de ha az kell, akkor megeszem, csak próbálom délelőtt tenni, vagy kivételes napokon. Soha nem fogyókúrázom! A jelenlegi életmóddal jól tartom a súlyom, ha mozgok is eleget, akkor fogyok vagy formálódom is tőle. Ez lesz a cél!
Azért választottam ebben a hónapban az egészséges életmód témát, mert nagyon fontosnak tartom a tavaszi feltöltődést az étkezésben is. Szeretném egy kicsit jobb formába hozni magam a nyárra.
A másik ok, hogy lombikbaba program előtt állok, és most van az az időszak, amikor mindennél nagyobb szükségem lesz az erőre, az egyensúlyra, hogy a lombikprogram alatti hormonok testi és lelki megpróbáltatásai után minél előbb vissza tudjon állni a testem a megfelelő működésre. Szóval az eddigi megtartás után ideje pár apró, de fontos dologban változni!
Így álltak össze a márciusi boldogságtervem fő célkitűzései:
1. Több jó folyadék fogyasztása
2. Változatosabb saláták készítése
3. Olajak beszerzése
4. Csokiról, cukros édességek max. egy héten egy fogyasztásra állítása (Sajnos minden télen rászokom, és kb. két hét megvonás kell, mire leszokom róluk):-)
5. Tápláló, egészséges reggelik
6. Kalóriaszegény, korai vacsora
Ez lenne a célkitűzés, hajrá március, hajrá egészség!!!:-) Ki tart velem?
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: