Júliusban azt kutatom, hogy mi az a tevékenység, amit a legnagyobb örömmel végzek. Amire senki nem kényszerít, nem pénzkereséséről szól, hanem saját magamtól vágyom arra, hogy többet tudjak róla, hogy foglalkozhassak vele nap, mint nap. Azonban ennek a megtalálása erős önismeretet igényel. Rövid és elgondolkodtató kérdéseimmel hétről hétre arra sarkallom magam és Téged, aki olvasol, hogy gondolkodj el velem azon, hogy mik a Te szokásaid. A múlt héten azt kérdeztem, hogy elkezdő vagy befejező típus vagy. A heti kérdés pedig:
“Mindent vagy semmit” vagy inkább “limitáló” típus vagy?
Az önismeret nagy segítség ahhoz, hogy a rossz szokásainkat megváltoztassuk. A blogom célja pedig az, hogy kisebb változtatások révén boldogabb és egészségesebb életet élhessek. A címben található egyszerű kérdés közelebb vitt engem ehhez a célhoz, ugyanis egy rossz szokásomat sikerült lebuktatnom vele, miszerint én biztosan LIMITÁLÓ típus voltam (eddig), de nem vált be, és sok-sok csődbe ment próbálkozásomnak ez volt a forrása. Mondok konkrét példát (végre) 🙂 :
A piacon ma a szokásos pékségben jártam, amikor is megfigyeltem magamon a limitáló típusosságom csapdáját. Az említett helyen isteni finom mignon kapható. Nagy, csupa csoki és mindössze 100 Ft-ba kerül. Persze töménytelen cukor és vaj, meg ki tudja mi keveréke lehet. A lényeg, hogy a meddőségi doki arra intett, hogy csökkentsem a szénhidrátot az életemben, és én ezt a LIMITÁLÓ énemmel kezdtem megvalósítani. Elvégre nem azt mondták, hogy nem ehetek szénhidrátot, csak csökkentsem. Azt végképp nem emelték ki, hogy a mignon tiltólistás, szóval úgy gondolom hogy egy mignon megengedett hébe-hóba, vagyis limitálom a mennyiséget.
A legjobb barátnőm biztos vagyok benne, hogy egész másképpen kezelné ezt a helyzetet. Ha Ő valamilyen oknál fogva szénhidrátmentes diétát tart, akkor az első amihez soha többet nem nyúl, az az édesség. Maximum kitűz egyetlen napot a hónapban vagy a héten, amikor eszik egy szelet süteményt, de a többi napokon rá sem néz. Ő a “MINDENT vagy SEMMIT” típus.
A limitáló magatartás nálam azért nem vált be, mert minden egyes alkalommal, amikor találkozom az édességgel vagy a péksüteménnyel, tésztával, akkor azt mondom: – Egy keveset szabad, szóval eszem belőle. A mignonos példa végkimenetele az szokott lenni, hogy veszek kettő mignont, azzal a címszóval, hogy majd az egyikből egy harapást eszek vagy a felét max. megeszem, a többit viszem haza Szabinak. Amikor beleharapok persze mindezt elfelejtem, és azon kapom magam, hogy a csokis ujjaimat nyalogatom az eltűnt mignon után. Aztán másnak ugyanezzel a jelszóval eszek egy kis kenyeret délután, egy kis rétest vendégségben stb. Ha pedig összeadom, akkor kiderül, hogy nem csökkentettem a szénhidrát bevitelt egy egérfarknyit sem. Cukrot eszik, steviát prédikál tipikus esete.
Azért hoztam a mignonos példát, mert ezt a tulajdonságom felismerve ma vettem egy mignont Szabinak, és én nem ettem. Át fogok szokni a “mindent vagy semmit” típusra és nem eszek ezentúl édességet, csakis egy héten egyszer, és ez a nap a vasárnap lesz.
Sikerült a példám során eldönteni, hogy Te melyik típus vagy? Nincsen jó vagy rossz típus, valaki tökéletesen működik mérsékeltként is. Egy kis segítség…
“Mindent vagy semmit”, A típus vagy, ha:
- nehezedre esik valamit befejezni, ha már egyszer elkezdted,
- ha nem esel kísértésbe, ha egyszer valami tiltott.
“Limitáló” B vagy, ha:
- az alkalmi megszegések csak növelik az elhatározásod,
- pánikba jössz attól a kifejezéstől, hogy valamit SOHA többé nem tehetsz meg.
Sikerül őszintén válaszolni ezekre a kérdésekre? Hajlamosak vagyunk még magunkat is becsapni. Én anno a limitáló módszeremmel próbáltam leszokni a dohányzásról, miszerint úgy gondoltam, hogy napról napra kevesebb cigarettát szívok, akkor egyszer csak már nem is fog kelleni. Sosem valósult meg az utóbbi. Akkor szoktam le, amikor végleg letettem, és nem vettem többet. Úgy gondolom, hogy a szenvedélybetegségekből nem lehet moderáló módon leszokni.
Te melyikbe tartozol? 🙂
Forrás: http://gretchenrubin.com/happiness_project/2012/10/back-by-popular-demand-are-you-an-abstainer-or-a-moderator/
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: