Tíz egészségtelen tévedés

titanui.com

Kezdő vagy gyakorló vagy már az egészséges életmódban?  Vannak még számodra is homályos részek, azzal kapcsolatban, hogy vajon mi tesz jót és mi nem? Pl. hogy az éhgyomri edzés hatékony vagy sem? Tíz egészségtelen tévedés a táplálkozásunkkal kapcsolatban a Yoganonymus oldaláról (Menyaszörp fordításban 🙂

1. Kihagyod a reggelit.

Az International Journal of Sports Medicine tett közzé egy tanulmányt, melynek eredménye szerint több kalóriát égetnek azok 24 óra lefolyása alatt, akik reggel esznek és edzenek, mint azok, akik éhgyomorral indulnak el mozogni. Tehát ha reggeli nélkül lépsz ki az ajtón, majd hamarosan sprintelsz a busz után, a tested nem fog jól funkcionálni a nap folyamán. Fel kell töltened a tested, mielőtt aktivitásra készteted, mert ettől kezdenek a sejtek aktiválódni. Nem csupán hatásosabb lesz az edzés tőle, de az agyunk is jobban működik; jobban tudunk koncentrálni, és a memóriánk is frissebb marad. Ha különösen lassúnak érzed magad reggel, igyekezz fehérjedús reggelit enni, pl. tojást.

2. Túl sok koffein

Sokáig kell dolgoznod, letelik a határidő vagy vizsga előtt állsz és még szükséged van energiára? Egy-két csésze kávénál többet húzol le a cél érdekében, és azt reméled, hogy fent tudod tartani az éberséged?  Ez a tanulmány  azt mutatja, hogy annak, aki kettőnél több kávét fogyaszt egy nap, annál több stressztünet jelentkezik. Túl sok koffein esetében a kortizol szint megemelkedik, pont úgy, mint, amikor nagyobb stressz ér minket. A megemelkedett kortizol pedig lebontja az izmainkat és éhségérzetet produkál. Ezzel lenne magyarázható a stressz miatti falásroham?

3. Vitaminkészítmények vagy vitamindús ételek?

Egy jó ideje érdekelt már ez a kérdés. Van egy meddőséggel foglalkozó csoport a Facebook-on, melynek tagja vagyok. Egyesek elképesztő mennyiségű vitamint tömködnek magukba, ettől remélve a termékenység sikerességét. Gyakran teszik fel a tagok a kérdést, hogy: Ki milyen vitamint szedett? Mindig csodálkozom, hogy miért nem azt kérdezzük többször, hogy milyen életmódbeli változást iktattál be, vagy melyik gyümölcsből ettél többet. Én nem szedtem be sok vitamint bevallom, de nem is volt a vitaminszintemmel gond. Valahogy már akkor sem hittem abban, hogy a tabletta formában beszedett vitamin tud annyit, mint a természetben előforduló. Itt a bizonyíték!  A Iowa Women’s Health  egy tanulmányában összehasonlította azokat a nőket, akik e-vitamint szedtek és azokat, akik e-vitaminban gazdag ételeket ettek. Megfigyelték, hogy akik természetes ételekkel vitték be a szervezetükbe a vitamint, azok kevesebbszer szenvedtek kardiovaszkuláris betegségekben, mint azok, akik készítményként használták. Az e-vitamin egyébként egy antioxidáns is, melynek hiánya a méh nyálkahártyájának elvékonyodását idézi elő, és ez kedvezőtlenül befolyásolhatja a beágyazódást.

Tehát ha Oreo-t eszel ebédre és mellé bekapkodod a vitaminjaidat, majd ettől azt reméled, hogy egészséges leszel, akkor sajnos illúziókat kergetsz.

4. Feldolgozott ételek fogyasztása

A készételekben nagyon sok az adalékanyag; a tartósítószer, ízfokozók és színezékek. A készételek gyakran már hónapok óta állnak egy raktárban, és köztudott, hogy a tápanyagok, vitaminok egy része eltűnik az étel állásával és feldolgozásával. Célszerű minél frissebb ételekkel táplálni a szervezetünket. A feldolgozott emelik a cukorszintet, és gyakran olyan anyagokat tartalmaznak, melyek után hamar újra éhesek leszünk.

5. Olajválasztás

Ezen az oldalon részletesen olvashatunk arról, hogy mit veszünk a boltban, amikor a megszokott, csillogó repce, napraforgó vagy olíva olajat szerezzük be.”Egy kémiai labor teljes arzenálját bevetik annak érdekében, hogy sikerüljön 20% extra olajat kinyerni a magból, amit korábban a takarmányba kevertek. Ennek érdekében például a képen jól látható, hogy a hexánnal kezelt őrlemény maradéka tisztítatlanul kerül a takarmányba.” Sajnos nem egyszer hangsúlyozták ki, hogy hevítés hatására ezek az olajak rákkeltő anyagokat termelnek. Ha mégis szeretnénk bő olajban sütni valamit, akkor javasolt a hidegen sajtolt kókuszolaj.

6. Rendszeres cukorfogyasztás

David Wolfe a Szuperételek c könyv írója azt állítja, hogy a gyakori cukorfogyasztás fáradékonyságot, levertséget, depressziót és korai ráncokat okoz. Összefüggésbe hozza túlzott cukorfogyasztást a csontritkulással is. Én még egyet fűznék hozzá: NARANCSBŐR! Ugye attól mindannyian tartunk?

7. Bio élelmiszerek vásárlása

A Journal of Applied Nutritions publikálta azt a kutatást, mely szerint az organikusan termesztett élelmiszerek átlagosan 63% -kal magasabb a kalcium, 78% -kal magasabb króm, 73% -kal magasabb volt a vas, 118% -kal magasabb magnézium, 178% -kal magasabb volt a molibdén, 91% -kal magasabb a foszfor, 125% -kal magasabb a kálium, 60 % -kal magasabb a cink, és átlagosan 29% -kal alacsonyabb a higany “, mint a nem bio élelmiszerekben. Mit jelent ez a szervezetünknek? Sokkal több energiát, sokkal jobb egészséget. Kicsit elkenődtem ezektől az adatoktól. Elnézve a bioélelmiszerek árait, jól esik magam azzal nyugtatni, hogy úgysem tudnak ezek többet, mint a sima társaik. Sajnos nem álltathatom magam tovább ezzel. Viszont érdemes megfigyelni, hogy mely káros ételekre költünk sokat, és azt lecserélni egy egészségesre. Például a kávé sem olcsó vagy a cukor. Ráadásul a bioélelmiszerekben több az energia, vagyis kevesebbet fogyasztunk belőlük. Tudatos tervezéssel lehet, hogy nem is kerül olyan sokkal többe az egészséges étel?

8. Szénsavas italok fogyasztása

Krónikus kólát ivók szervezetében bizonyítottan alacsonyabb a kalcium szint,  a szénsav roncsolja a nyelőcső szöveteit, rontja az agy működését, lebontja az izmokat, gyengíti a csontokat, és kapcsolatban áll a fogyasztásuk bizonyos légzési rendellenességekkel, például az asztmával. A víz, mint a legfontosabb folyadékunk, sosem megy ki a divatból. Igyuk inkább azt!

9. Minek főzni?

Miért is kellene? Pénztárcabarát és lehetőséged van a legfrissebb és legjobb hozzávalókat összeválogatni, és egészségesebb ételt fogyasztani. Unalmasnak tartod a főzést? Próbálj hozzá társaságot igényelni. Nálunk Szabi konyhához szoktató tanfolyamon vesz részt. 🙂 Én tartom a képzést 🙂 Egyre több dologban tud nekem segíteni. Meg kellett értenie, ha egészségesen akarunk táplálkozni, akkor fontos, hogy segítsen, mert munka mellett nincs időm minden nap a konyhában órákat eltölteni. Főzés közben a zene vagy előadások, hangoskönyvek hallgatása szintlén jó ötlet, és akkor nem marad kihasználatlanul az un. üres időnk, vagyis amíg főzünk.

10. Túl sokat eszel

Ha kihagyod az ebédet és helyette dupla adagot vacsorázol, akkor biztos elhízásra kárhoztatod magad. A ritkán evés leállítja az emésztést. Olyan mintha átváltaná  az anyagcserénket a zsírégető módból a zsírépítő módba.

Sokkal jobb, ha megtanulod a tested éhségérzetét és az “elég szintjét” jól értelmezni. Nem hagyod éhezni és szomjazni, és amikor éhes, akkor főként feldolgozatlan és friss ételekkel ajándékozod meg. Megéri, és a testünk vissza ajándékoz, méghozzá az egészséggel!

Hasznosnak találtad ezeket a tippeket? Te mivel igyekszel megtartani az egészséged? Szerintem célszerű egyszerre csak egy dolgon változtatni, és ha az szokássá válik, akkor áttérni a következő lépésre. Nekem a cukor végleges kiiktatása okoz még mindig kihívást. Az egészséges életmód egy út, de legalább már elindultál!

Forrás: Innen.

Tovább a blogra »